Vaikų Velykėlės Bijūnuose

Kai už lango, versdamas sniego kalnus, juokavo pavasaris, balandžio 5d. Bijūnuose kvepėjo lydomu  vašku ir buvo ruošiamasi  Atvelykiui – Vaikų Velykėlėm.  (Vaikų Velykėlės yra švenčiamos savaitė po Velykų, tuomet kiaušinius margina išskirtinai tik vaikai). Bijūnų bibliotekos vedėja D. Brazulevičienė  organizavo kiaušinių marginimą vašku.  Į šį renginį buvo pakviesti Bijūnų pagrindinės mokyklos mokiniai, Bijūnų bendruomenės pirmininkė I. Stankevičienę, smalsumas atvedė ir bendruomenės narių. Į marginimo procesą visus įvedė I. Stankevičienė papasakojus apie kiaušinių marginimo technikas mūsų apylinkėse, natūralių dažų pagaminimo budus. Nors  kiaušinių marginimas vašku (vaškavimas) yra vienas seniausiu marginimo būdu, jis nėra labai paplitęs ir populiarus šiandien, kai kurie vaikai pirmą kartą matė, kaip tas daroma. Susipažinus su vaškavimu teoriškai vaikams labai magėjo pabandyti patiems šį marginimo būdą. Proceso metų buvo pastebėta, kad yra svarbi ne tik vaško temperatūrą, bet ir kiaušinio. Vaškas turi būti karštas, o kiaušinis kambario temperatūros, jai kiaušinis karštas – vaškas išsilieja, jai kiaušinis šaltas – vaškas nutrupa. Vaškiniais raštais papuošti kiaušiniai yra merkiamas į dažus.
Pasakodama apie kiaušinių marginimo tradicijas I. Stankevičienė uždavė intriguojantį klausimą: „Kiek kartų metuose lietuviai margindavo kiaušinius?“. Sakytume du: per Velykas ir Atvelykį, bet I. Stankevičienė patikslino, kad per Jurgines ir Sekmines taip pat būdavo marginami kiaušiniai, taigi keturis kartus per metus. Per Sekmines margučiais šeimininkės atsidėkodavo vaikinams už gražiai nupintus beržų vainikus.
Taip bekalbant apie tradicijas atėjo laikas traukti kiaušinius iš dažų ir vertinti galutinį rezultatą. Savo darbu vaikai liko patenkinti ir panoro margučius parsinešti į namus, kad galėtu jais pasidžiaugti ir su tėveliais.
Vaikų Velykėlių renginį Bijūnuose inicijavo projektas „Naisių vasara“. Projekto organizatoriai pakvietė jungtis prie šios tradicinės lietuvių šventės šventimo savo bendruomenėje ir įsteigė dovanas dalyviams. Be kiaušinių vaškavimo vaikai taip pat piešė margučius margintus senoviškais raštais. Visi dalyviai gavo V.V. Lansbergio jaunesniojo pasakų ir dainų kompaktus.